Författare
Lasse Wierup,Erik de la Requera

Uppläsare
Tomas Bolme

Kategori
Samhällsroman

Förlag
Norstedts Audio

Längd
22t 31m

Språk
Svenska

Utgiven
201004

Kokain

(3.4)

Lyssna på den här ljudboken för 49:-

*Vi meddelar dig kostnadsfritt via e-post om nyheter och erbjudanden från Storytel som vi tror att du kommer uppskatta.

Kokainet flödar i Sverige. Den vita drogen har gått från att vara en exklusiv jet set markör till massans nya sätt att festa. Glöm yuppies och åttiotal. Tänk byggjobbare, forskare, bloggtjejer, mäklare, tatuerade gängmedlemmar och mängder av artister. Sett i ett större perspektiv är kokainet långt mer än enbart en fråga om enskilda svenskar. För att tillgodose 'vårt' behov begår människor och organisationer på andra platser i världen de grymmaste handlingar. Colombias regering har i tjugo år, med stöd av USA, utkämpat ett blodigt krig mot drogerna. Den som köper ett gram kokain på Stureplan, i Eskilstuna eller på Hisingen håller efterfrågan uppe och bidrar därmed till att problemen i andra delar av världen kvarstår. Men det är det antagligen lätt att bortse från i festens rus. Lika lätt som det är att inte tänka på att det 'rena', vita pulvret ofta färdats i en livrädd, kanske skuldsatt och tvingad, människas mage och kommit ut tarmvägen.

Du måste logga in för att kommentera

KOMMENTARER OM BOKEN (19)
2012-01-08 23:34
Bra och informativ
2011-11-09 13:46
Grymt bra!
2011-07-02 10:00
Lång men väldigt intressant och lärorik och läsvärd
2011-05-31 12:28
Mycket fakta och verkar vara väl underbyggd information. Varvas med vardagsbeskrivningar som är lätta att ta till sig. Mycket bra bok men väl lång!
2010-11-05 09:20
Personbeskrivningarna i boken var jätteintressanta, men annars inget speciellt. Visst det krävde säkert mycket jobb, men inget speciellt.
2010-09-14 08:27
Lärorikt!!
2010-09-11 09:56
Den gedigna bakgrundsinformationen ger tyvärr också lite enformighet. Men man fick en mycket mer nyanserad bild och kopplad till tiden. Innan jag lyssnade på boken så gick de olika tidsepokerna i varandra och man kunde inte skilja på de olika kriminella gängen och var de hörde hemma. Intressant var också det som kom fram om de paramilitära gängen såväl som vänstergerillorna. Helt klart lyssningsvärd.
2010-08-30 07:41
Lite tradig med alla fakta och årtal.
2010-08-16 17:10
Borde vara obligatorisk läsning för alla inom vården och lärare och idrottsledare och andra vuxenförebilder. Dessutom inte minst viktigt ett förmodat uppvaknande förstås för användare/missbrukare, anhöriga, vänner, föräldrar till desamma.
2010-08-11 10:18
Sanningen kommer alltid ikapp en,en bra och skrämmande bok hur vanligt denna drog påverkar människan.mvh Bagarn Bengtsson .
2010-08-09 22:28
Intressant med personbeskrivningarna i boken, lite långtråkigt när sydamerikas politik kring problemet ska förtäljas. Får fyra av fem stjärnor av mig, bra bok!!
2010-08-08 17:27
Boken ger en mycket intressant insyn i hur kokain framställs och hur stor påvärkan denna drog har på samhällena runt om i världen, den tar fram alla nackdelar och ställer framställningens baksida i fokus och vilka som tjänar på kokainhandeln.
2010-08-05 14:25
Otrolig gedigen och intressant!
2010-06-29 13:50
Mycket välskriven och välresearchad! Mycket läsvärd! Rekommenderas! Hoppas storytel tar in flera sådana här titlar!
2010-06-22 02:16
Otroligt intressant och upplysande bok! Författarna har gjort en omfattande research. Nästa gång jag hör om kokainkartellerna idag i Mexiko förstår jag mycket mer. Likaså när jag hör hur unga människor drar en lina. Många borde läsa den! Att CIA var indragen är inget nytt. Starten av boken med all statistik blev dock tröttande.
2010-06-18 19:28
"Colombias regering har i tjugo år, med stöd av USA, utkämpat ett blodigt krig mot drogerna", vilket skitsnack! - CIA är världens största narkotika-organisation och kokainbaronerna i Colombia är konkurrenter till CIA/Clinton/Bush. Lasse har inte en blekaste aning om något, jag har träffat honom och han lever i en fantasivärld.
2010-06-15 05:11
Boken ger en ny insikt i världen runt kokain. Den är lätt att ta till sig och väcker frågor kring drogpolitik, bekämpning av droger, skrämsel propaganda, enskilda livsöden mm.
2010-05-06 11:35
Riktigt intressant.
2010-04-27 10:49
Man får onekligen lite nytt perspektiv på mänsklighetens brist på att kunna hantera olika situationer.

Hämta spelaren

Ange ditt mobilnummer så skickar vi ett gratis sms

med en länk till Storytel i mobilen.