Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks in één app. Ontdek Storytel nu.
Charlie är en ung kvinna vars liv starkt påverkas av två saker. För det första hatar hon sin pappa. Och för det andra är hon hopplöst förälskad i änkan och tvåbarnsmamman Sara.
I denna roman av Margareta Suber får vi följa med Charlie på en hotellvistelse där även Sara, samt den olyckligt gifta ex-dansösen Elisawetha påträffas. I "Nordens Saint Tropez" njuter de av livets goda. Snart bubblar inte bara champagnen - det gör även känslorna.
"Charlie" är den första svenska lesbiska romanen och var helt unik för sin tid när den först publicerades.
Margareta Suber (1892-1984) var en svensk journalist, författare och översättare. Hennes verk som författare innefattar sagor, noveller, romaner och lyrik
© 2019 SAGA Egmont (Ebook): 9788726176988
Publicatiedatum
Ebook: 10 juni 2019
Voor ieder een passend abonnement
Kies het aantal uur en accounts dat bij jou past
Download verhalen voor offline toegang
Kids Mode - een veilige omgeving voor kinderen
Voor wie onbeperkt wil luisteren en lezen.
1 account
Onbeperkte toegang
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie zo nu en dan wil luisteren en lezen.
1 account
30 uur/maand
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie verhalen met familie en vrienden wil delen.
2-3 accounts
Onbeperkte toegang
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
2 accounts
€18.99 /30 dagenNederlands
België