Munkemarken
3,89 27 5 Höfundur: Lesari:Hans og Nils Peder er blot et par af de mange underholdende og modsætningsfyldte karakterer, Lars Nielsen præsenterer os for på Munkemarken. Romanen er underholdende og humoristisk og giver et spændende indblik i bøndernes liv omkring århundredeskiftet.
Den danske forfatter Lars Nielsen (1892-1963) debuterede i 1938 med bogen "Bo", og siden da er det blevet til over 60 romaner. Langt de fleste af Lars Nielsens bøger foregår i landdistrikter og følger slægters gang, men de har også ofte en udpræget psykologisk vinkel, der gør dem tidløse og relevante uanset hvilket miljø, de læses i.
Meiri upplýsingar um hljóðbókina:
Útgefandi: Lindhardt og RinghofÚtgefið: 2018-09-07
Lengd: 8Klst. 5Mín
ISBN: 9788726088465
Meiri upplýsingar um rafbókina
Útgefandi: Lindhardt og RinghofÚtgefið: 2017-07-21
ISBN: 9788711678756
Svipaðar bækur
Hafðu alltaf góða bók við höndina - hlustaðu og lestu hvar og hvenær sem er
Lestu og hlustaðu á eins margar bækur og þú vilt! Vistaðu bækurnar á tækið fyrir ferðalögin, hlustaðu til skiptis á aðrar bækur, veldu sögur fyrir börnin þín og finndu næstu uppáhalds bókina þína. Með Storytel ertu ávallt með heilt bókasafn í vasanum.
Prófaðu frítt í 7 daga