Bland litteraturens förenade nationer : Kring svenska PEN-klubbens historia - Johan Svedjedal

Bland litteraturens förenade nationer : Kring svenska PEN-klubbens historia

Bland litteraturens förenade nationer : Kring svenska PEN-klubbens historia

0.0 0 5 Författare: Johan Svedjedal
Finns som e-bok.
”P som i poesi. E som i eldsjäl. N som i nakna sanningen.” Så presenterade svenska PEN-klubbens dåvarande ordförande Erik Hjalmar Linder föreningen vid mitten av femtiotalet. Beskrivningen är relevant även om förkortningen står för att föreningen organiserar skribenter och redaktörer: Poets, Playwrights, Editors, Essayists, Novelists. Den svenska PEN-klubben grundades 1922 som en del av den då nystartade internationella PEN-rörelsen. Numera är PEN en världsomspännande solidaritetsförening för litteraturens och författares frihet. Men det dröjde till efterkrigstiden innan PEN fann denna roll. Johan Svedjedals bok – den första om den svenska PEN-klubben – fokuserar på hur det gick till när PEN under sina första decennier trevande förvandlades från middagsätarklubb till aktivistisk organisation. Han beskriver den svenska klubbens tillkomst, utveckling och gradvisa inlemmande i det internationella arbetet – där tongivande svenskar efter hand kom att få ledande roller. Omslagsformgivare: Nina Ulmaja
Språk: Svenska Kategori: Historia Översättare:

Mer info om e-boken:

Förlag: Wahlström & Widstrand
Utgiven: 2014-10-09
ISBN: 9789146226581
Kommentarer

Ha alltid en bra bok på gång – lyssna och läs på dina egna villkor

Läs och lyssna på så många böcker du orkar! Ladda ner böcker offline, välj sagor till barnen eller prova en bok du inte visste att du ville höra. Helt enkelt den bästa digitala bokupplevelsen du kan få.
Prova fritt i 14 dagar