Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks in één app. Ontdek Storytel nu.
Romans literatuur
Karl-Bertil von Birck går på gymnasiet och har förläst sig och blivit världsfrånvänd. I alla fall enligt hans far som beslutar sig för att skicka ut pojken på landet för att leva ett sunt och stärkande liv tillsammans med vännen Johan Beneke på Svansjögård.
På Svansjögård bor även den amerikanskfödde men svensktalande pojken Lal, vars mor är svenska och änka. De är gäster hos Johans föräldrar på deras herrgård.
Det visar sig snart att Lal inte har helt rent mjöl i påsen och när Karl-Bertil avslöjar det blir han överfallen under en cykeltur. Karl-Bertil inser att den här sommaren inte kommer att bli som alla andra!
Frank Heller (pseudonym för Gunnar Serner) (1886-1947) var en svensk författare. Han är mest känd som underhållningsförfattare, men har även skrivit reseskildringar och lyrik. Störst framgång fick Serner med noveller och romaner om äventyraren/detektiven/gentlemannatjuven Filip Collin, alias professor Pelotard.
© 2018 SAGA Egmont (Ebook): 9788711955154
Publicatiedatum
Ebook: 31 augustus 2018
Voor ieder een passend abonnement
Kies het aantal uur en accounts dat bij jou past
Download verhalen voor offline toegang
Kids Mode - een veilige omgeving voor kinderen
Voor wie onbeperkt wil luisteren en lezen.
1 account
Onbeperkte toegang
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie zo nu en dan wil luisteren en lezen.
1 account
30 uur/maand
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie Storytel wil proberen.
1 account
10 uur/30 dagen
Spaar ongebruikte uren op tot 50 uur
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie verhalen met familie en vrienden wil delen.
2-3 accounts
Onbeperkte toegang
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
2 accounts
€18.99 /30 dagenNederlands
België