Astu lugude lõputusse maailma
Bamse tapaa vuorilla omituisen Tutelutin, joka osaa monistaa itsensä aina, kun sanoo "tut". Kun tutelutteja alkaa olla pilvin pimein, Bamse saa ajatuksen. Entä jos järjestettäisiin maksullinen tuteluttinäytös ja rahat lahjoitettaisiin maanjäristyksen kunnostustöihin?
Hassunhauskassa tarinassa Bamse tutustuu Tuteluttiin ja keksii keinon auttaa.
Tervetuloa Bamsen maailmaan! Kun Bamse syö Isoäidin jymyhunajaa, hänestä tulee maailman vahvin nalle. Hän on myös maailman kiltein nalle. Hän auttaa kaikkia pulaan joutuneita – olipa kyseessä sitten ystävä tai joku muu. Bamse on naimisissa Leenan kanssa, ja yhdessä heillä on neljä lasta: kolmoset Nalle-Maija, Teddy ja Lennu sekä nuorimmainen Pampula. Kun Bamse ei työskentele metsässä, hän on usein ulkona seikkailemassa parhaiden ystäviensä Pompin ja Kilpisen kanssa.
Rune Andréasson (1925–1999) oli ruotsalainen sarjakuvapiirtäjä. Hän innostui piirtämisestä jo lapsena, ja lukiossa hän piirsi ensimmäiset sarjakuvansa Allers Familj -lehteen. Uransa aikana Andreásson on lumonnut lukijat tarinoillaan Pellefantista ja ennen kaikkea Bamsesta – maailman vahvimmasta nallesta. Bamse on Ruotsin menestynein lastensarja, josta on tehty myös piirroselokuva.
© 2022 SAGA Egmont (Audioraamat): 9788728089965
© 2022 SAGA Egmont (E-raamat): 9788728088890
Tõlkijad: Alma Jylhä
Väljaandmise kuupäev
Audioraamat: 26. detsember 2022
E-raamat: 6. oktoober 2022
Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Suur valik eestikeelseid raamatuid
Uusi raamatuid iga nädal
Kids Mode - lastesõbralik keskkond
Eesti
Eesti