Loe ja kuula

Astu lugude lõputusse maailma

  • Proovi tasuta
  • Loe ja kuula nii palju, kui soovid
  • Suurim valik eestikeelseid raamatuid
  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Proovi tasuta
Cover for De andra

De andra

Väljaanded

2

236 hinnangut

3.7

Kestus
10 h 19 min
Keel
Rootsi
Formaat
Kategooria

Ilukirjandus

Hans dotter försvann. För att rädda henne måste han hitta De andra …

När Gabe kör hem en kväll, och fastnar i en bilkö bakom en rostig gammal rishög till bil, ser han en liten flickas ansikte i bakrutan. Hon mimar ett ord: “Pappa”. Det är hans femåriga dotter Izzy. Det är sista gången han ser henne. Tre år senare ägnar Gabe både dag och natt åt att köra fram och tillbaka längs motorvägen för att leta efter bilen som tog hans dotter. Han vägrar ge upp, trots att alla andra säger att Izzy är död. Fran och hennes dotter Alice lägger också många mil på motorvägen. De letar inte efter någon. De flyr för livet. Försöker ligga steget före dem som vill göra dem illa. För Fran vet sanningen. Hon vet vad som egentligen hände Gabes dotter. Sedan hittas bilen som Gabe såg köra iväg den där kvällen, i en sjö, med ett lik, och Gabe tvingas konfrontera det förflutna, inte bara kvällen då hans dotter försvann utan ännu längre tillbaka i tiden. Hans jakt leder honom till en grupp som kallas De andra. Om du har förlorat någon närstående kan De andra hjälpa dig. För de vet hur en sådan förlust känns. De vet hur smärtan känns. De vet hur döden känns. Det är bara ett problem … de vill att andra också ska få veta det.

”Om du gillar mina grejer kommer du gilla den här.” - Stephen King ”En labyrintartad berättelse med ett mycket oväntat slut.” - Val McDermid ”Otroligt fascinerande … En mörk stjärna är född.” - A.J. Finn ”Mörk, gotisk och oerhört fängslande.” - J.P. Delaney ”Spännande läsning med ett slut som du kommer vilja läsa med alla lampor tända.” - Sunday Times ”Storbritanniens kvinnliga motsvarighet till Stephen King.” - Daily Mail ”Ett måste för alla skräckfantaster.” - Daily Express ”C. J. Tudors blandning av skräck och mystik är mycket trevlig.” - Sunday Express ”Härligt kuslig.” - Good Housekeeping ”Många oväntade vändningar och fängslande läsning.” - Guardian

C. J. Tudor är en författare som hamnat på Sunday Times bästsäljarlista med böcker som har publicerats i fyrtio länder över hela världen. Hon har vunnit International Thriller Writers Award och Strand Magazine Award för bästa debutroman. Hon bor i Sussex i England med sin partner och dotter.

© 2021 Jentas SE (Audioraamat): 9788742803332
© 2021 Jentas SE (E-raamat): 9788742803325

Tõlkijad: Susanne Andersson

Väljaandmise kuupäev

Audioraamat: 21. mai 2021
E-raamat: 21. mai 2021

Teised väljaanded

Vali pakett

  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles

  • Suur valik eestikeelseid raamatuid

  • Uusi raamatuid iga nädal

  • Kids Mode lastesõbralik keskkond

Populaarne

Unlimited

14.99 € /kuus

  • 1 konto

  • Kuula ja loe piiramatult

  • Tühista igal ajal

Proovi kohe

Unlimited (aastane)

119.99 € /aasta

  • 1 konto

  • Kuula ja loe piiramatult

  • Säästa 33%

Proovi kohe