Vetävä dekkari lama-Helsingin kaduilta ja kapakoista.
Virastossa töitä tekevän Frimanin työt ovat kortilla, ja hän on ajautunut viettämään aikaa kapakoissa. Eräs viihtyisä ilta muuttuu vaaralliseksi, kun Friman osuu todistajaksi kuolemantapaukselle. Pian miehestä ovat kiinnostuneet niin kuolleen jengitoverit kuin virkavalta. Friman taas on kiinnostunut tuttavastaan, jolla on selvä yhteys tapaukseen.
1990-luvun lama painaa päälle, ja seikkaillessaan väkivaltaisten jengiläisten ja poliisien välissä Friman ahkeroi myös viimeisen työtehtävänsä parissa. Ovatko Frimanin päivät luetut?
Hannu Vuorio (s. 1941) on palkittu helsinkiläinen kirjailija ja toimittaja. Hän on julkaissut useita rikos- ja jännitysromaaneja ja käsitellyt tuotannossaan laajasti erilaisia yhteiskunnallisia ongelmia.
© 2025 Saga Egmont (E-raamat): 9788727226149
Väljaandmise kuupäev
E-raamat: 13. mai 2025
Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Suur valik eestikeelseid raamatuid
Uusi raamatuid iga nädal
Kids Mode lastesõbralik keskkond
14.99 € /kuus
Tühista igal ajal
119.99 € /aasta
Säästa 33%