4
4 / 7
Ilukirjandus
”Fruktan” är andra delen i en trilogi som tillsammans utgör en spin-off på Andreas Eks föregående titlar ”Raseri” och ”Törst”. Det är dystopiska samtidsskildringar som jämförts med både tv-serien ”Walking Dead” och filmen ”Outbreak”.
Kaoset i Malmö fortsätter. Kampen för överlevnad blir allt svårare. Tillsammans med sambon Charlie och några andra har Sara tagit sin tillflykt till en vårdcentral i Pildammsparken, där de lyckats skapa en form av vardag. De som smittats av viruset är ljuskänsliga och går därför inte ut under dagtid, i stället är det på natten som de bleka, blodtörstiga varelserna kommer fram. De är tusentals och blir fler och fler för varje natt.
Andreas Ek är polis och arbetar som kriminaltekniker med brottsplatsundersökningar, erfarenheter som inspirerar hans skrivande. Hans spänningsromaner har hyllats av läsare, lyssnare och recensenter, och ”Törst” nominerades till Selmapriset 2019.
© 2021 Gyldendal Astra (Audioraamat): 9789178299409
© 2021 Gyldendal Astra (E-raamat): 9789178299416
Väljaandmise kuupäev
Audioraamat: 21. aprill 2021
E-raamat: 1. aprill 2021
Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Suur valik eestikeelseid raamatuid
Uusi raamatuid iga nädal
Kids Mode lastesõbralik keskkond
14.99 € /kuus
1 konto
Kuula ja loe piiramatult
Tühista igal ajal
119.99 € /aasta
1 konto
Kuula ja loe piiramatult
Säästa 33%