Loe ja kuula

Astu lugude lõputusse maailma

  • Proovi tasuta
  • Loe ja kuula nii palju, kui soovid
  • Suurim valik eestikeelseid raamatuid
  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Proovi tasuta
Device Banner Block-copy 894x1036
Cover for Ile Kallio

Ile Kallio

7 hinnangut

3.6

Keel
Soome
Vorming
Kategooria

Elulood

Ile Kallio (s. 1955) on ollut suomalaisen rockmusiikin keskeisiä vaikuttajia jo 40 vuoden ajan. Legendaarisen Hurriganesin alkuperäiskitaristi on nähnyt suomirockin kehityksen sen ensimmäisistä haparoivista askelista täyteen aikuisuuteen, sen nousut ja alamäet sekä bisneksen ammattimaistumisen.

13-vuotias Ile Kallio perusti ensimmäisen bändinsä, Witchcraftin, yhdessä kitaristi Sami Hurmerinnan ja rumpali Jukka Bonsdorffin kanssa. Vuonna 1971 Remu Aaltonen pyysi Ile Kalliota yhtyeeseensä, kun tämä oli vasta 16-vuotias. Basistiksi löydettiin Cisse Häkkinen ja Hurriganes oli syntynyt. Nuori Ile ei kuitenkaan kokenut bändiä vielä omakseen ja erosi siitä jo puolen vuoden jälkeen. Uudeksi kitaristiksi kutsuttiin Albert Järvinen. Ile Kallio palasi Hurriganesiin vuonna 1975, kun yhtye eli kulta-aikaansa. Ilestä tuli tuhansien tyttöjen teini-idoli. Hän jätti bändin toisen kerran vuonna 1979. Kolmannen ja viimeisen kerran hän liittyi yhtyeeseen vuonna 1983.

Ile Kallio levytti ensimmäisen soololevynsä Irock vuonna 1977, ja sitä myytiin peräti 17 000 kappaletta. Muita hänen omia bändejään olivat mm. Pera & The Dogs, Diesel.

Vuonna 1990 Ile aloitti yhteistyön laulaja Kaija Kärkisen kanssa, joka osallistui Euroviisujen karsintaan kappaleella Hullu yö. He ovat julkaisseet yhdessä jo 10 levyä.

© 2012 Minerva (E-raamat): 9789524926928

Väljaandmise kuupäev

E-raamat: 17. september 2012

Vali pakett

  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles

  • Suur valik eestikeelseid raamatuid

  • Uusi raamatuid iga nädal

  • Kids Mode lastesõbralik keskkond

Populaarne

Unlimited

14.99 € /kuus

  • Tühista igal ajal

Proovi kohe

Unlimited (aastane)

119.99 € /aasta

  • Säästa 33%

Proovi kohe