Astu lugude lõputusse maailma
3.5
Ilukirjandus
Miellyttävää lentoa!
Kiehtovasti pulppuileva taiteilijaromaani kurkistaa kansainvälisen runofestivaalin kulisseihin ja kirjailijan työn ytimeen. Kypros kertoo kohtaamisista, luovuuden lähteistä, merkitysten etsimisestä ja kielen aavalla valtamerellä purjehtimisesta.
"Olisi pitänyt ostaa saman tien kaksi turkoosia huivia, Raita ajatteli myöhemmin. Jos hukkaisi ainoansa, ei koskaan saisi kasvoilleen samanlaista hehkua.
Eikä hän takuulla halunnut toista kertaa matkustaa sinne, ei basaariin eikä Nikosiaan, hän ei ylipäätään halunnut palata enää koskaan koko Kyprokselle."
Suomalainen kirjailija Raita on saapunut runofestivaaleille, tällä kertaa Kyproksen jaetulle saarelle. Onhan maisemanvaihdos taiteilijalle elinehto, joka pitää valppaana. Kansainvälisen festivaalin tuoksinassa Raita seurustelee poeettojen kanssa, hämmentyy kulttuurieroista, tiristyy hammamissa ja tekee merkkipäivänsä aattona eräänlaista välitilinpäätöstä. Jos kirjoittamisesta katoaa ponnin, mitä jää jäljelle?
Samaan aikaan Raita muistelee ympäri maailmaa tekemiään runoreissuja ja kohtaamisiaan runoilijoiden globaalin heimon kanssa. Kuinka kauas on matkustettava tullakseen nähdyksi tai nähdäkseen lähelle?
Riina Katajavuori (s. 1968) on helsinkiläinen runoilija ja kirjailija. Hänen runojaan on käännetty noin kolmellekymmenelle kielelle. Katajavuoren viimeisimmät aikuisille kirjoitetut teokset ovat romaanit Kypros (2021) ja Wenla Männistö (2014) sekä runokokoelma Maailma tuulenkaatama (2018).
© 2021 Tammi (Audioraamat): 9789520428266
© 2021 Tammi (E-raamat): 9789520428259
Väljaandmise kuupäev
Audioraamat: 24. august 2021
E-raamat: 24. august 2021
Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Suur valik eestikeelseid raamatuid
Uusi raamatuid iga nädal
Kids Mode lastesõbralik keskkond
14.99 € /kuus
Tühista igal ajal
119.99 € /aasta
Säästa 33%
Eesti
Eesti
