Loe ja kuula

Astu lugude lõputusse maailma

  • Proovi tasuta
  • Loe ja kuula nii palju, kui soovid
  • Suurim valik eestikeelseid raamatuid
  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Proovi tasuta
Cover for Lenins kyssar

Lenins kyssar

Väljaanded

2

2 hinnangut

4

Keel
Rootsi
Formaat
Kategooria

Ilukirjandus

Mitt under högsommaren drabbas den lilla byn av en veckolång snöstorm. Ovädret får hela tillvaron att ställas på ända, grödorna att frysa sönder och många av invånarna lämnas utblottade och hungriga.

Det är då häradshövdingen dyker upp med en plan för att både skaffa pengar åt byborna och berömmelse åt sig själv. Han tänker köpa Lenins balsamerade lik och installera det i ett enormt mausoleum för att locka turister. För att få ihop pengar till köpet skickar han ut ortens invånare på turné, men det visar sig att framgången har ett högt pris.

Lenins kyssar är en svart satir med underfundig humor, ett absurdistiskt mästerstycke som inte lämnar någon läsare oberörd.

Yan Lianke (född 1958) är en av Kinas främsta romanförfattare av idag. Han är översatt till ett stort antal språk och har två gånger nominerats till det internationella Man Booker-priset. Vid sidan av skrivandet arbetar han som professor i litteraturvetenskap vid universitetet i Beijing.

Anna Gustafsson Chen är översättare och har introducerat en rad kinesiska författare med sina översättningar till svenska.

-----------------------------------------

"I denne son av det utfattiga Henan har traditionen från Aristofanes och Petronius, över Montaigne och Swift till Vonnegut, funnit en lika vildsint utflippad som konstnärligt fullo dig utövare... En lysande roman. Göteborgs-Posten

"Yan Liankes roman är både underhållande och träffsäker; satiren må vara riktad mot dagens Kina, men det är nu inte det enda kapitalistiska landet i världen. Inte heller har girigheten någon specifik nationalitet eller är förbehållen en viss klass. Tillsammans med De fyra böckerna och hans nästkommande roman, Explosionskrönika, skriver Yan Lianke en trilogi som tar pulsen på, eller rent av läser lusen av den kinesiska regimens olika maktmedel för att hålla rättvisan, jämlikheten och medmänskligheten på behörigt avstånd." Aftonbladet

"Lenins kyssar är en hejdlös satir över ett lismarsamhälle, där pengar och makt urskillningslöst dyrkas." Wall Street Journal

© 2017 Bokförlaget Atlantis (E-raamat): 9789173539579

Väljaandmise kuupäev

E-raamat: 1. detsember 2017

Teised väljaanded

Vali pakett

  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles

  • Suur valik eestikeelseid raamatuid

  • Uusi raamatuid iga nädal

  • Kids Mode lastesõbralik keskkond

Populaarne

Unlimited

14.99 € /kuus

  • 1 konto

  • Kuula ja loe piiramatult

  • Tühista igal ajal

Proovi kohe

Unlimited (aastane)

119.99 € /aasta

  • 1 konto

  • Kuula ja loe piiramatult

  • Säästa 33%

Proovi kohe