Astu lugude lõputusse maailma
Idyllisen Käpylän 50-luku herää henkiin. Kirjan sivuilla vilahtavat lättähatut, myssymissit ja mellakka Helsingin rautatieasemalla. Kaikki on kuitenkin vielä viatonta, korttelisodissakin on reilun pelin säännöt. Eräänä aamuna kaupunginosan rauha rikkoutuu.
Käpylän aluelääkäri Georg Blomqvist ja paikallisen poliisiaseman ylikonstaapeli Kari Väänänen alkavat selvittää opettajan kuolemaa. Sodasta on jo reilut kymmenen vuotta. Perustuuko rikos menneisyyteen? Ennen kuin tappaja selviää, tapahtuu toinenkin veriteko. Carl Rehnin päässä herää myös kysymys: Joutuuko hän yksin kantamaan syyllisyyttä itsemurhasta, joka olisi voitu välttää, jos SuPon etsivä ei olisi pantannut jutun kannalta ratkaisevia tietoja?
"Murha Käpylässä" aloittaa Hautamäen Käpylä-trilogian. Teos oli Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkintoehdokas vuonna 2005.
Käpylään sijoittuvista rikosromaaneistaan tunnettu Ata Hautamäki oli ehdolla Helsingin Sanomien esikoiskirjapalkinnon saajaksi vuonna 2005. Dekkareiden lisäksi Hautamäki on kirjoittanut muun muassa käsikirjoituksia ja näytelmiä.
© 2020 SAGA Egmont (Audioraamat): 9788726578287
Väljaandmise kuupäev
Audioraamat: 28. oktoober 2020
Sildid
Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Suur valik eestikeelseid raamatuid
Uusi raamatuid iga nädal
Kids Mode - lastesõbralik keskkond
Eesti
Eesti