Under en mordutredning i Helsingborg i augusti 1987 började polisen granska två tidigare dödsfall där omständigheterna talade för att allt inte stod rätt till. Dödsfallen var inte naturliga.
Vem som skulle kunna vara gärningsman framstod efterhand alltmer klart, men som i många utredningar om grova brott, "har polisen på känn" vem som är gärningsman. Polisen måste dock få fram teknisk bevisningen, trovärdiga vittnesförhör, en indiciekedja eller en kombination av dessa för att binda gärningsmannen vid brottet.
I Nordisk kriminalkrönika berättar poliser själva om sina mest uppmärksammade, omskakande, och svåra fall.
Nordisk Kriminalkrönika är ett historiskt verk. Berättelserna och samlingarna är uttryck för den samtid som de skrevs i, och kan i enstaka fall ha föråldrat eller kontroversiellt innehåll. Eventuellt stötande material är inte uttryck för förlagets hållning.
© 2018 Saga Egmont (E-raamat): 9788726038613
Väljaandmise kuupäev
E-raamat: 10. detsember 2018
Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Suur valik eestikeelseid raamatuid
Uusi raamatuid iga nädal
Kids Mode lastesõbralik keskkond
14.99 € /kuus
1 konto
Kuula ja loe piiramatult
Tühista igal ajal
119.99 € /aasta
1 konto
Kuula ja loe piiramatult
Säästa 33%