Loe ja kuula

Astu lugude lõputusse maailma

  • Proovi tasuta
  • Loe ja kuula nii palju, kui soovid
  • Suurim valik eestikeelseid raamatuid
  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Proovi tasuta
Device Banner Block-copy 894x1036
Cover for Nousukas

Nousukas

51 hinnangut

3.7

Kestus
13 h 31 min
Keel
Soome
Vorming
Kategooria

Ilukirjandus

Kenkätehtailija Samuel Fairbrother rikastuu yllättäen. Samuel päättää, että hänellä ja hänen perheellään pitää olla myös varallisuuden mukainen asuinpaikka. Samuel päätyy ostamaan kartanon.

Kartanon mukana tulee myös hovimestari Maitland. Hovimestarin mielestä Samuel on kuitenkin vain nousukas, sillä yläluokkaisuutta ei voi ostaa rahalla – puuttuuhan Samuelilta esimerkiksi käytöstavat.

"Nousukas" on Catherine Cooksonin vuonna 1998 julkaistu viihteellinen romaani. Cookson käsittelee teoksessaan muun muassa Englannin luokkayhteiskuntaa.

Catherine Cookson (1906–1998) oli englantilainen kirjailija. Hän julkaisi uransa aikana miltei sata romaania. Hänen ensimmäinen romaaninsa "Katie – kaidan tien kulkija" julkaistiin vuonna 1950. Cooksonin romanttisia kirjoja on myyty yli 100 miljoonaa kappaletta. Kirjoja on käännetty yli 20 kielelle. Cooksonilla itsellään oli työläistausta. Hänen historiallisissa rakkausromaaneissaan ei kuvata ylhäisöä, vaan sankarittarilla on yleensä vaatimaton tausta. Hahmot kuitenkin taistelevat paremman elämän puolesta.

© 2020 SAGA Egmont (Audioraamat): 9788726333824
© 2020 SAGA Egmont (E-raamat): 9788726156430

Tõlkijad: Inkeri Pitkänen

Väljaandmise kuupäev

Audioraamat: 2. jaanuar 2020
E-raamat: 18. veebruar 2020

Vali pakett

  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles

  • Suur valik eestikeelseid raamatuid

  • Uusi raamatuid iga nädal

  • Kids Mode lastesõbralik keskkond

Populaarne

Unlimited

14.99 € /kuus

  • Tühista igal ajal

Proovi kohe

Unlimited (aastane)

119.99 € /aasta

  • Säästa 33%

Proovi kohe