Ari Aalto -rikosromaanisarja alkaa
Matti Laineen Pudotus on Ari Aallosta kertovan dekkarisarjan ensimmäinen osa. Pääkaupunkiseudun alamaailmaan sukeltava tarina nappaa kiinni rintapielistä eikä päästä lukijaansa helpolla.
Ari Aalto on helsinkiläinen sarjakuvapiirtäjä, jonka menneisyyttä värittävät ajat virkavaltaa pakoilevana graffititaiteilijana. Samoissa piireissä aikoinaan pyörinyt, sittemmin urallaan EU-ministeriksi kohonnut Samuel Helander saapuu yllättäen Aallon luokse muistelemaan menneitä ja nostamaan maljaa. Muutamaa päivää myöhemmin Helander löydetään hukkuneena Turun ulkosaariston vesiltä.
Aallon toimittajatuttu Eero Räsänen ei usko hukkumisen olleen tapaturmainen ja kieltää Aaltoa puhumasta tapauksesta poliisille. Miehet ryhtyvät tutkimaan Helanderin menneisyyttä, ja kuolleen EU-poliitikon elämä alkaa hiljalleen paljastua tarkoin varjelluksi kulissiksi. Aalto ja Räsänen joutuvat löytämiensä tietojen takia vaaralliseen kujanjuoksuun, jossa heidän kintereillään ovat sekä poliisit että rikolliset.
© 2019 Bazar (Audioraamat): 9789522798213
Väljaandmise kuupäev
Audioraamat: 23. oktoober 2019
Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Suur valik eestikeelseid raamatuid
Uusi raamatuid iga nädal
Kids Mode lastesõbralik keskkond
14.99 € /kuus
Tühista igal ajal
119.99 € /aasta
Säästa 33%