Loe ja kuula

Astu lugude lõputusse maailma

  • Proovi tasuta
  • Loe ja kuula nii palju, kui soovid
  • Suurim valik eestikeelseid raamatuid
  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Proovi tasuta
Device Banner Block-copy 894x1036
Cover for Reitari

Reitari

152 hinnangut

4.2

Kestus
3 h 32 min
Keel
Soome
Vorming
Kategooria

Ilukirjandus

Reidar Särestöniemen räiskyvä elämäntarina.

Rosa Liksomin karnevalistinen kynä piirtää Lapin suuresta taidemaalarista kuvan, jonka vahvat värit voisivat olla peräisin hänen omasta taulustaan.

Reitari (2002) on värikäs romaani taidemaalari Reidar Särestöniemen (1925–1981) elämästä. Lapsuudessa taiteilijan äiti laulaa virsiä, isä Kansainvälistä. Nuori Reitari pakoilee töitä ja tarkkailee värisävyjä, opiskelee Leningradissa ja matkustelee kuin pirun ajamana ympäri maailmaa. Hänestä kehittyy taidemaailman kummastus, jonka luona vierailevat Kekkonen, Mukka, Paasilinna, Palsa ja Polttila.

Rosa Liksomin käyttämä peräpohjan murre tavoittaa legendaksi haalistuneen taiteilijan elävänä, kakissa elämän sävyissä.

Rosa Liksom (s. 1958) on monipuolinen kirjailija ja kuvataiteilija. Hän loi ensimmäisillä novellikokoelmillaan lyhytproosan käsitteen. Hän on kirjoittanut myös romaaneja, joista Hytti nro 6 (2011) voitti kirjallisuuden Finlandia-palkinnon. Liksomin tuotantoon kuuluu lisäksi sarjakuvia, elokuvia, näytelmiä ja lastenkirjoja. Hänen teoksiaan on käännetty kymmenille kielille.

© 2022 WSOY (Audioraamat): 9789510481974
© 2011 WSOY (E-raamat): 9789510383582

Väljaandmise kuupäev

Audioraamat: 4. aprill 2022
E-raamat: 22. veebruar 2011

Vali pakett

  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles

  • Suur valik eestikeelseid raamatuid

  • Uusi raamatuid iga nädal

  • Kids Mode lastesõbralik keskkond

Populaarne

Unlimited

14.99 € /kuus

  • Tühista igal ajal

Proovi kohe

Unlimited (aastane)

119.99 € /aasta

  • Säästa 33%

Proovi kohe