Astu lugude lõputusse maailma
Kun liikemies Kalle-Kustaa Korkki astuu vanhaan siipirataslaivaan Kiinassa, hänen huomionsa kiinnittyy kauniiseen ja hyvin pukeutuneeseen naiseen. Eikö hän olekin nähnyt naisen aikaisemmin, monessa eri tilanteessa? Pian nainen tulee Korkin juttusille ja esittäytyy toimittajaksi. Mutta onko nainen todella toimittaja? Ja voiko olla sattumaa, että he ovat jatkuvasti samoissa paikoissa? Ja miksi nainen kyselee Pekka Lipposesta, Korkin hyvästä ystävästä?
"Seitsemän riemun paholainen" on Outsiderin eli Aarne Haapakosken vauhdikas trilleri vuodelta 1958.
Pekka Lipponen ja Kalle-Kustaa Korkki ovat liikemiehiä, jotka ovat tottuneet matkustamaan ympäri maailmaa. Vaara vaanii kuitenkin yllättävissä paikoissa – edessä on kiperiä tilanteita niin New Yorkissa, Tokiossa kuin myös Pariisissa.
Outsider-nimellä kirjoittanut Aarne Viktor Haapakoski (1904–1961) oli suomalainen kirjailija ja toimittaja. Haapakoski kirjoitti uransa aikana yli 2500 tarinaa. Hänen tunnetuimpiin teoksiinsa lukeutuvat muun muassa Kalle-Kustaa Korkin seikkailut ja Pekka Lipposen seikkailut, joita julkaistiin 1940-luvulta lähtien.
© 2021 SAGA Egmont (E-raamat): 9788726824926
Väljaandmise kuupäev
E-raamat: 16. juuni 2021
Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Suur valik eestikeelseid raamatuid
Uusi raamatuid iga nädal
Kids Mode lastesõbralik keskkond
Eesti
Eesti