4.4
2 / 3
Ilukirjandus
Elämän ja kuoleman tulet
Sarah Larkin Tulikukka-sukusaagan toinen osa Simpukoiden soitto vie lukijansa takaisin 1800-luvun Uuteen-Seelantiin, kahden suvun dramaattisten vaiheiden keskelle.
Uusi-Seelanti vuonna 1863. On kulunut kaksikymmentä vuotta siitä, kun Ida Lange saapui Saksasta maapallon toiselle puolen toteuttamaan unelmaansa ja tutustui sielunsisareensa Catiin. Yhdessä perustettu lammasfarmi Rata Station menestyy, ja aikuistuvat tyttäret Carol, Linda ja Mara ovat saaneet viettää siellä onnellisen lapsuuden.
Idylli on kuitenkin särkymässä, sillä erään myrskyisän yön jälkeen tyttäret heräävät muuttuneeseen todellisuuteen: kotitila – ja sen myötä paljon muutakin – on menetetty. Nuoret naiset joutuvat eroon toisistaan ja kohtaavat heimosotien riepotteleman kotimaansa karun todellisuuden. Selviytyäkseen heidän on taisteltava, mutta päämäärä on kirkas: koti on voitettava takaisin.
Sarah Larkin Simpukoiden soitto on runsas historiallinen lukuromaani, joka herättää eloon Uuden-Seelannin jylhänkauniit maisemat, ristiriitojen repimän aikakauden ja unohtumattomat ihmiskohtalot.
Saksassa vuonna 1958 syntynyt Sarah Lark on työskennellyt opettajana, matkaoppaana sekä mainostoimittajana. Nykyisin hän asuu Almeríassa Espanjassa kissan ja neljän koiran kanssa. Kirjoittamisen ohella hän hoitaa hevosia, soittaa kitaraa ja laulaa. Larkin kaukaiseen Uuteen-Seelantiin sekä eksoottiselle Karibialle sijoittuvat historialliset sukusaagat ovat vieneet monien suomalaistenkin lukijoiden sydämet.
© 2024 Bazar (Audioraamat): 9789524033848
© 2024 Bazar (E-raamat): 9789524033831
Tõlkijad: Sanna van Leeuwen
Väljaandmise kuupäev
Audioraamat: 14. oktoober 2024
E-raamat: 14. oktoober 2024
Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Suur valik eestikeelseid raamatuid
Uusi raamatuid iga nädal
Kids Mode lastesõbralik keskkond
14.99 € /kuus
Tühista igal ajal
119.99 € /aasta
Säästa 33%