Entrez dans un monde infini d'histoires
3.3
Policiers et suspense
I de kaotiske dage umiddelbart efter afslutningen på Anden Verdenskrig beslutter det engelske efterretningsvæsen at rekruttere den tyske krigsfange Erich Keller.
50 år senere begynder en nysgerrig presse at interessere sig for, hvad der egentlig blev af en gruppe tidligere naziofficerer, og snart ruller en sag om fejlskøn og grov kynisme i efterretningstjenesten.
Ted Allbeury (1917-2005) var en britisk forfatter, der stod bag en lang række populære spændingsromaner, der har toppet bestsellerlisterne over hele verden. Ikke mindst er hans spionthrillere i særklasse. Den iskolde realisme i disse romaner skyldes Ted Allbeurys særegne baggrund: Under Anden Verdenskrig var han selv tilknyttet den britiske efterretningstjeneste, MI6, med rang af oberst.
© 2018 Lindhardt og Ringhof (Livre audio ): 9788726097337
Traducteurs : Ursula Baum Hansen
Date de sortie
Livre audio : 26 septembre 2018
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France