Entrez dans un monde infini d'histoires
3.2
Policiers et suspense
Natten till julafton hittas en död man på en gata i centrala Lund, troligen påkörd av en smitare. Polisen vet inte vem han är, det finns inga vittnen och inga nära anhöriga. Polisens efterforskningar leder dem rakt in i studentvärlden, som visar sig vara allt annat än spex och kårdanser. Här ryms även isolering, ekonomiska bekymmer och mord! Författarens debutroman från 1971.
"Replikskiftet, personbeskrivningarna, polisens arbete och rutingöra – allt känns realistiskt och riktigt." – Karlskoga-Kuriren
K (Karl) Arne Blom föddes den 22 januari 1946 och uppväxt i Nässjö i Småland. Han är en svensk författare, översättare och ledamot i Skånska Deckarsällskapet och Svenska Deckarakademin. Blom är mest känd för sina deckare men har även skrivit ett flertal böcker om skånsk och särskilt lundensisk historia.
© 2018 SAGA Egmont (Livre audio ): 9788726034028
Date de sortie
Livre audio : 18 septembre 2018
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France