Entrez dans un monde infini d'histoires
Maaginen romaani kahdesta avioparista kahdella eri vuosisadalla ja lumoavasta linnoitussaaresta, joka yhdistää ja erottaa.
”Pystyikö ikävöivä olemaan monessa paikassa samanaikaisesti? Niinkö kaipuu toimi?”
Vuonna 1916 Juho palkataan linnoitustöihin Örön saareen, minne tuodaan myös pakkotyöhön tuomittuja vankeja. Venäjän keisarikunnan sotilasalueena palveleva saari suljetaan vierailta, Pietari Suuren haamu valvoo itäisellä taivaalla, ja yöllä seireenin laulu hukuttaa jonkun onnettoman. Juho on hiljattain avioitunut Annan kanssa, ja heidän välillään on erityinen yhteys.
Kesällä 2020 Inga ja Antti viettävät viikonlopun Örössä. Antti muistaa saaren varusmiesajaltaan, ja Inga etsii sieltä merkkiä Annasta, josta on suvussa vaiettu. Toisiaan Antin ja Ingan on vaikea kohdata.
Mukulakivistä rakennettu tie, Pitkä Ikävä, kulkee läpi saaren ja sukupolvien.
Katja Kaukonen (s. 1968) on Porissa syntynyt ja Tampereella asuva palkittu kirjailija, jonka teosten kaunis kieli ja maaginen realismi ihastuttavat. Pitkä ikävä on Kaukosen saaritrilogian kolmas, itsenäinen romaani teosten Kohina (2014) ja Saari, jonne linnut lentävät kuolemaan (2020) rinnalla.
© 2024 WSOY (Livre audio ): 9789510503249
Date de sortie
Livre audio : 12 mars 2024
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France