Romaner
Förmågan har alltid skrämt livet ur hans omgivning, men oavsett vad så vet han alltid när någon ska knacka på dörren. Och vem det är. Och varför. Det är en förmåga han burit med sig från när han var barn och som han nu, i vuxen ålder, inte kan göra något annat än att använda sig av. Folk kommer till honom med problem och saker som behöver lösas. Men var kommer hans förmåga egentligen ifrån? Och varför har just han fått den ...?
"Malmbergakalle" är en novell skriven av Niki Loong ur antologin "Tjusas... Eller spring för livet", författad av Novellmästarna (2014).
Niki Loong är en svensk författare och konstnär. Hon har skrivit böcker inom en rad olika genrer, bland annat mysdeckare och barn- och ungdomsböcker.
© 2021 SAGA Egmont (E-bok): 9788726787658
Utgivelsesdato
E-bok: 19. mars 2021
Over 700 000 bøker
Eksklusive nyheter hver uke
Lytt og les offline
Kids Mode (barnevennlig visning)
Avslutt når du vil
For deg som vil lytte og lese ubegrenset.
1 konto
Ubegrenset lytting
Lytt så mye du vil
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
For deg som ønsker å dele historier med familien.
2-3 kontoer
Ubegrenset lytting
Lytt så mye du vil
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
2 kontoer
289 kr /månedFor deg som lytter og leser av og til.
1 konto
20 timer/måned
Lytt opp til 20 timer per måned
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
Kos deg med ubegrenset tilgang til mer enn 700 000 titler.
Norsk
Norge