Hören und Lesen

Tritt ein in eine Welt voller Geschichten

  • Mehr als 600.000 Hörbücher und E-Book
  • Jederzeit kündbar
  • Exklusive Titel und Originals
  • komfortabler Kinder-Modus
Abonniere jetzt
se-device-image-1200x1200

Själarnas bok (Andra boken om kommissarie McLean)

268 Bewertungen

3.9

Serie

2 of 3

Dauer
11h 55m
Sprache
Schwedisch
Format
Kategorie

Krimis

»Suggestiv skräck och ruskigt spännande realism i en ovanligt lyckad kombination.« LOTTA OLSSON, DN

ANDRA BOKEN i succéserien om kommissarie McLean.

De döda är begravda, men ondskan är inte glömd... Varje jul under tio år hittas en ung kvinnas kropp i Edinburgh. Mördarens tillvägagångssätt är identiskt från jul till jul: De döda kvinnorna placeras ut i olika vattendrag, nakna, noggrant rengjorda och med ett rakt snitt över halsen. Tio år, tio kvinnor. Det sista offret, Kirsty Summers, var den dåvarande kriminalassistenten Tony McLeans fästmö. Men detta år, 1999, begick julmördaren ett misstag; i källaren under ett antikvariat fann McLean den makabra tortyrkammare där kvinnorna bragts om livet och kunde till sist sätta stopp för Donald Andersons blodiga framfart. Tio år senare blir Anderson mördad i fängelset. Men när julen börjar närma sig hittas ännu ett kvinnolik och mordet bär alla julmördarens kännetecken. McLean är övertygad om att han har att göra med en copycat-mördare, men kan samtidigt inte värja sig för den oundvikliga frågan: Satte han dit fel man? Motvilligt måste McLean återvända till sitt livs mest plågsamma fall och försöka få klarhet i vad han missat tio år tidigare.

JAMES OSWALD är en brittisk författare vars kriminalromaner om kommissarie McLean har hyllats av såväl kritiker som läsare. På fritiden driver han en boskapsfarm i North East Fife i Skottland.

»Kriminallitteraturens next big thing.« | SUNDAY TELEGRAPH

»En litterär sensation!« | DAILY MAIL

»James Oswald är den nye Ian Rankin. En stjärna på Skottlands växande deckarscen.« | DAILY RECORD

Sagt om Flickoffret, första boken om kommissarie McLean:

»En väldigt välskriven och otroligt spännande deckare som man bör läsa!« | MAGNUS UTVIK, GOMORRON SVERIGE, SVT

»Lysande inledning på serien om den skotske kommissarien Tony McLean i Edinburgh.« | LOTTA OLSSON, DN

»En ypperlig början på en deckarserie.« | THE GUARDIAN

»Flickoffret är som gjord för att kura upp med framför en brasa, alldeles lagom mörk, mystisk och otäck.« | BOKFROSSA

»Vill man läsa en riktigt spännande deckare skriven i bästa brittiska anda tycker jag absolut att man ska läsa Flickoffret.« | JOHANNAS DECKARHÖRNA

© 2020 Modernista (Hörbuch): 9789178936885
© 2015 Modernista (E-Book): 9789176453018

Übersetzer: Roos Gunilla

Erscheinungsdatum

Hörbuch: 26. Juni 2020
E-Book: 27. Juli 2015

Anderen gefällt...

Wähle dein Abo-Modell

  • Über 600.000 Titel

  • Lade Titel herunter mit dem Offline Modus

  • Exklusive Titel und Storytel Originals

  • Sicher für Kinder (Kindermodus)

  • Einfach jederzeit kündbar

Am beliebtesten!

Unlimited

Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.

18.90 € /Monat
7 Tage kostenlos
  • 1 Konto

  • Unbegrenzter Zugriff

  • Jederzeit kündbar

  • Wechsel zu Basic jederzeit möglich

Jetzt ausprobieren

Basic

Für alle, die gelegentlich hören und lesen.

7.90 € /Monat
7 Tage kostenlos
  • 1 Konto

  • 20 Stunden/pro Monat

  • Jederzeit kündbar

  • Abo-Upgrade jederzeit möglich

Jetzt ausprobieren