Astu lugude lõputusse maailma
Persoonallisen yksityisetsivän Marlon Turmasen odotettu paluu!
Turmasen toimeksiantokirja ammottaa tyhjyyttään, kun hänen toimistoonsa kävelee nainen ja kertoo tuikitavallisen miehensä tehneen puoli vuotta sitten roskienvientireissulla klassisen katoamistempun. Onko elintarvikekioskin pitäjä Leksa Murju päätynyt oman käden ratkaisuun, onko hänet siepattu vai onko hän päätynyt liiketoimiensa takia peräti murhan uhriksi? Poliisia ei aikuisen miehen katoaminen ole juurikaan kiinnostanut, joten apuun tarvitaan Turmanen.
Tutkimustensa edetessä Turmanen joutuu huomaamaan, ettei tuikitavallisia aviomiehiä ole olemassakaan ja että kovin harvalla on puhtaita jauhoja edes roskapusseissaan. Peliin on pantava kova kovaa vastaan, koska pian selviää, miten läheltä pimeyden ydin voikaan arkea hipaista.
Jäljet pimeään täydentää Markku Ropposen Marlon Turmasen edesottamuksista kertovan trilogian. Aiemmat osat Pimento, 2012 ja Laskevan auringon talo, 2014, ovat nostattaneet niskahaivenia mutta samalla myös kutitelleet lukijoiden nauruhermoja.
© 2017 CrimeTime (Audioraamat): 9789522894069
© 2017 CrimeTime (E-raamat): 9789522894052
Väljaandmise kuupäev
Audioraamat: 30. oktoober 2017
E-raamat: 30. oktoober 2017
Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Suur valik eestikeelseid raamatuid
Uusi raamatuid iga nädal
Kids Mode lastesõbralik keskkond
Eesti
Eesti