Loe ja kuula

Astu lugude lõputusse maailma

  • Proovi tasuta
  • Loe ja kuula nii palju, kui soovid
  • Suurim valik eestikeelseid raamatuid
  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles
Proovi tasuta
Device Banner Block-copy 894x1036
Cover for Umpikuja

Umpikuja

147 hinnangut

3.8

Sari

3 / 7

Kestus
17 h 37 min
Keel
Soome
Vorming
Kategooria

Krimi

”Frenchin lumoavin teos.” – The New York Times

Tunnelmallisen Dublinin murhat -sarjan kolmannessa osassa vastahakoinen rikostutkija palaa kotikulmilleen selvittämään ensirakkautensa katoamista.

Rikostutkija Frank Mackey oli 19-vuotias, kun hän aikoi paeta tyttöystävänsä kanssa kurjia kotiolojaan Lontooseen. Rosie ei kuitenkaan ilmestynyt sovitusti tapaamispaikkaan ja Frank oli varma, että tyttö oli jättänyt hänet, näköalattoman työläisperheen kasvatin. Frank häipyi murtuneena omille teilleen eikä kuullut tytöstä sen koommin – mutta ei kuullut kukaan muukaan. Kaksikymmentäkaksi vuotta myöhemmin Rosien matkalaukku ja nuorenparin lauttaliput löydetään hylätystä talosta. Peitetehtävissä työskentelevä Frank joutuu palaamaan kotiin ja kohtaamaan menneisyytensä, halusi tai ei.

Amerikkalais-irlantilainen Tana French (s. 1973) on kirjoittanut kahdeksan romaania, joille on myönnetty lukuisia palkintoja. French kouluttautui alun perin näyttelijäksi mutta ryhtyi kolmekymppisenä kirjoittamaan kokopäiväisesti romaaneja. Hänen kirjojaan on myyty maailmalla yli seitsemän miljoonaa kappaletta. Suosittu tv-sarja Dublin Murders – Tappaja Dublinissa perustuu Frenchin romaaneihin.

© 2023 WSOY (Audioraamat): 9789510494851
© 2023 WSOY (E-raamat): 9789510494844

Tõlkijad: Jaakko Kankaanpää

Väljaandmise kuupäev

Audioraamat: 18. mai 2023
E-raamat: 18. mai 2023

Vali pakett

  • Kokku üle 700 000 raamatu 4 keeles

  • Suur valik eestikeelseid raamatuid

  • Uusi raamatuid iga nädal

  • Kids Mode lastesõbralik keskkond

Populaarne

Unlimited

14.99 € /kuus

  • Tühista igal ajal

Proovi kohe

Unlimited (aastane)

119.99 € /aasta

  • Säästa 33%

Proovi kohe