Entrez dans un monde infini d'histoires
3.9
2 of 4
Policiers et suspense
Berlin, september 1938. Det är en ovanligt varm sommar och stadens invånare väntar nervöst på utgången av Münchenkonferensen. Kommer Hitler att kasta in Tyskland i ett nytt krig?
Privatdetektiv Bernhard Günther anlitas av en rik änka som ber honom leta upp en utpressare. Samtidigt härjar en brutal seriemördare på Berlins gator, vars offer är tonåriga flickor. Snart vadar Bernie Günther genom Nazitysklands smutsiga och hierarkiska värld, i jakt på den eller de som haft ihjäl inte bara unga kvinnor, utan även hans partner.
Dimridå är andra delen i Philip Kerrs succéserie Berlin Noir. Precis som sin föregångare Falskspel är detta en elegant och nervkittlande deckare som ger en sylvass bild av livet i det nazistiska Berlin. Philip Kerr har skrivit ett 20-tal böcker och han har mottagit ett flertal litterära priser.
© 2021 Historiska Media (Livre audio ): 9789177894575
Traducteurs : Hans Sjöström
Date de sortie
Livre audio : 11 mars 2021
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France