4.4
6 sur 18
Policiers et suspense
En amishkrimi med Kate Burkholder. # 6 i Kate Burkholderserien
Rygterne i Painters Mill fortæller, at det spøger ved den forladte Hochstetler-gård. Spøgelseshistorierne kender alle, men ingen ved, hvad der egentlig skete den forfærdelige nat for 35 år siden, da en amishfar og fire af hans fem børn omkom – og hans unge kone forsvandt sporløst. Politichef Kate Burkholder bliver tilkaldt til et dødsfald, der umiddelbart ligner selvmord – en mand er fundet hængt i sin lade – men beviserne peger dog hurtigt på, at der snarere er tale om et mord. Kate begynder at følge et svagt spor, som leder hende i retning af den tragiske hændelse 35 år tidligere.
På hjemmefronten er Kate flyttet sammen med politiefterforsker John Tomasetti, og for første gang i lang tid er hun lykkelig. Men deres nyfundne lykke trues, da en af de mænd, der stod bag mordet på Tomasettis familie fire år tidligere, frifindes.
Da endnu en person findes død, opdager Kate en forbindelse, som sender efterforskningen i en uventet retning og afdækker en skræmmende sandhed, der rammer dybt ind i kernen af livet i Painters Mill. Døden venter er sjette bog i Castillos fascinerende serie med den tidligere amishpige, nu politichef, Kate Burkholder som hovedperson.
© 2021 Hr. Ferdinand (Livre audio): 9788740076455
Traducteurs: Henrik Enemark Sørensen
Date de publication
Livre audio : 25 septembre 2021
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
9.99 € /mois
Pour vos trajets quotidiens
14.99 € /mois
Pour écouter tous les jours
17.99 € /mois