Écouter et lire

Entrez dans un monde infini d'histoires

  • Lire et écouter autant que vous le voulez
  • Plus d'un million de titres
  • Titres exclusifs + créations originales Storytel
  • 14 jours d'essai gratuit, puis 9,99 € par mois
  • Annulation facile à tout moment
Essayer gratuitement
Details page - Device banner - 894x1036

Når noget slutter

46 Évaluations

4

Durée
5H 16min
Langues
Danois
Format
Catégorie

Fiction

VINDER AF BOOKER-PRISEN 2011

Tony Webster og hans klike var tre. Adrian Finn blev den fjerde. Skolen var en ren drengeskole. Sultne efter sex og bøger styrede de gennem gymnasietiden sammen udvekslede følelser jokes sladder og viden. Måske var Adrian mere seriøs end de andre; han var helt sikkert klogere. Men de fire lovede hinanden venskab for livet og skiltes. Studierne kalder. Tony bliver kæreste med Veronica. Vi er i tresserne. Den seksuelle revolution har ingen rigtig oplevet. Som Tony konstaterer: De fleste mennesker oplevede først tresserne i halvfjerdserne. Det må rent logisk betyde at de fleste mennesker der levede i tresserne stadig oplevede halvtredserne.

Nu er Tony midaldrende. Han har haft en karriere et ægteskab og en skilsmisse. Han fortæller om sin ungdom sin affære med Veronica vennen Adrians tidlige død sit forliste ægteskab. Men erindringen er nu engang mangelfuld. Det kommer et overraskende brev fra en advokat til at bevise. Fyrre år efter affæren med Veronica får Tony at vide at han er blevet testamenteret en arv fra Veronicas mor. Men hvorfor? Ud over en sum penge vil han også blive overdraget den for længst afdøde Adrians dagbog. Problemet er at dagbogen befinder sig hos Veronica som nægter at udlevere den til ham.

Julian Barnes f. 1946 er forfatter til ti romaner. De fleste er udgivet i dansk oversættelse bl.a. Flauberts papegøje (1987) En verdenshistorie i 10½ kapitel (1990) og senest romanen Arthur & George (2008). Barnes har tillige skrevet tre novellesamlinger. Over kanalen (1997) og Citronbordet (2006) er udkommet på dansk den tredje Pulse er på vej. I 2010 udkom det selvbiografiske essay Ikke noget at være bange for som på én gang er et portræt af en familie (hans egen) og en refleksion over dødelighed og livets afslutning.

På dansk udkom senest Som jeg ser det Julian Barnes rigt illustrerede essays om billedkunst (2011) eksklusivt udgivet i Danmark. Om den skrev pressen bl.a.:

Kompakt lærd klogt og forrygende & Man bliver klogere på kunst og klogere på livet af at læse Barnes indsigtsfulde essays. Fyens Stiftstidende

En begavet og begejstret hyldest til fransk åndsliv og den modernistiske billedkunst. Politiken

© 2019 Gyldendal (Livre audio ): 9788702282481

Traducteurs : Claus Bech

Date de sortie

Livre audio : 30 mai 2019

Mots-clés

    D'autres ont également apprécié ...

    L’offre Storytel :

    • Accès à la bibliothèque complète

    • Mode enfant

    • Annulez à tout moment

    15 heures

    Pour accompagner vos loisirs

    9.99€ /mois
    30 jours gratuits
    • 1 compte

    • 15 heures/mois

    Essayer maintenant

    30 heures

    Pour vos trajets quotidiens

    14.99€ /mois
    30 jours gratuits
    • 1 compte

    • 30 heures/mois

    Essayer maintenant

    45 heures

    Pour écouter tous les jours

    17.99€ /mois
    30 jours gratuits
    • 1 compte

    • 45 heures/mois

    Essayer maintenant