Entrez dans un monde infini d'histoires
4.2
Religion et spiritualité
Rejs i "Vand til vin – Katedralen og budskabet om livsglæden" med en af Danmarks mest erfarne pilgrimsrejsende og pilgrimsledere Ann Bjerre til den franske by Chartres, hvor du møder hende og seks andre vise kvinder, der i løbet af en uges retræte oplever, hvordan byens verdensberømte katedral – og jorden den er bygget på – åbner sig for dem og afslører sine mysterier og hemmeligheder.
Hemmeligheder, der leder helt tilbage til kelterne, kristne mystikere og andre, der gennem tiderne har følt sig draget af Chartres. En pilgrimsfærd fra de førkristne rødder over Den Sorte Madonna, glasmosaikkerne og Labyrinten til den vigtigste rejse af dem alle sammen: Rejsen ind i de syv kvinders egen sjæl, ind til livsgnisten og livsglæden. En spirituel rejse, hvor Ann Bjerre får indsigt i sig selv og sit eget liv.
Ann Bjerre (f. 1960) er uddannet cand.interpret. i fransk og korrespondent i italiensk. Hun har i en årrække arbejdet som foredragsholder, kursusleder, karriererådgiver og coach. Ann Bjerre er i dag forfatter og personlig rådgiver samt arrangør af spirituelle vandringer, rejser og retræter i ind- og udland.
© 2020 Lindhardt og Ringhof (Livre audio ): 9788726515275
Date de sortie
Livre audio : 21 mai 2020
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France