Entrez dans un monde infini d'histoires
3
Adolescents et jeunes adultes
Annie och hennes kompisar ska tälta vid sjön i skogen. Annies bäste vän Love är tveksam. Han säger att han har blivit jagad av något stort djur och att det är farligt i skogen. Har Love bara inbillat sig eller finns det något otäckt i skogen?
I denna gastkramande berättelse brottas Annie med frågan om vad hon ska tro på. Ska hon tro på Love eller vill han bara ha uppmärksamhet? Vem eller vad såg hon egentligen den där kvällen? Kan Annie ens tro på sig själv? Känslor av skuld, ånger och saknad blandas med fler frågor, där svaret visar sig vara mer skrämmande än något vågat tro.
Vitormen jagar är den första boken i en serie om nordiska väsen. Den vänder sig till läsare från 13 år. Det är en skräckhistoria och samtidigt en fin skildring av vänskap och tillit. På ett rakt och enkelt språk förmedlar den skrämmande känslor – både av att vara förföljd och av att inte våga lita på sitt eget omdöme.
Författaren Christin Ljungqvist har skrivit flera ungdomsböcker, men detta är hennes första lättlästa bok. Hennes böcker har ofta övernaturliga inslag.
Lättlästa böcker från Nypon är ofta något kortare, har alltid ett lättare språk och ett innehåll anpassat för den tänkta läsarens ålder.
© 2022 Nypon förlag (Livre audio ): 9789179876142
Date de sortie
Livre audio : 5 mars 2022
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France