Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks in één app. Ontdek Storytel nu.
3.3
Biografieën
Frank Heller bodde i Rom i Italien mellan 1939 och 1943, hans kärlek till landet och staden är grundmurad. Men under dessa år bevittnade han från första parkett hur fascismen förstörde och ödelade hela landet. Hur Mussolini eldade på folket och lyckades få massorna med sig med sina tal.
Alliansen med Tyskland, angreppet på Grekland och krigsförklaringen mot Amerika var bara några av dårskaperna som begicks under denna tidsera.
Gladiatorernas uttågsmarsch är en bok om fascismen inifrån, skildrad av en mycket initierad iakttagare.
Frank Heller (pseudonym för Gunnar Serner) (1886-1947) var en svensk författare. Han är mest känd som underhållningsförfattare, men har även skrivit reseskildringar och lyrik. Störst framgång fick Serner med noveller och romaner om äventyraren/detektiven/gentlemannatjuven Filip Collin, alias professor Pelotard.
© 2018 SAGA Egmont (Ebook): 9788711954768
Publicatiedatum
Ebook: 29 oktober 2018
Voor ieder een passend abonnement
Kies het aantal uur en accounts dat bij jou past
Download verhalen voor offline toegang
Kids Mode - een veilige omgeving voor kinderen
Voor wie onbeperkt wil luisteren en lezen.
1 account
Onbeperkte toegang
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie zo nu en dan wil luisteren en lezen.
1 account
30 uur/30 dagen
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie Storytel wil proberen.
1 account
10 uur/30 dagen
Spaar ongebruikte uren op tot 50 uur
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie verhalen met familie en vrienden wil delen.
2-3 accounts
Onbeperkte toegang
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
2 accounts
€18.99 /30 dagenNederlands
Nederland