När Julies mamma dör i en olycka får Julie flytta till moster Henrietta, en moster hon aldrig har hört talas om. Över huvud taget har Julies mamma undvikit att berätta om sitt förflutna i Vägsände. Men när Julie anländer är det som om alla har väntat på henne; klasskompisarna känner till hennes mamma och en gammal tant tar tag i en henne och utbrister "Äntligen är du här!"
Tillvaron blir än mer obegriplig när mer än en kille i skolan vill bjuda ut henne - hon som var en grå mus förut. Förmodligen borde Julie bry sig lite mer om att en främmande röst ringer och varnar henne för byn och dess befolkning i stället för att oroa sig över vem av killarna hon ska välja. Hon borde troligtvis bli än mer orolig när hon hittar ett foto på sin mamma som ung tillsammans med en av dem.
Svensk byskräck när den är som bäst! Dialog- och konfliktdrivet, en riktig bladvändare! Som en blandning av Stephen Kings Cujo och Anne på Grönkulla, full av stormiga nätter och mystiska varelser, av varm äppelpaj och gulliga gummor, av skrämmande varningar och obehagliga hot, och så en kärlek som kan övervinna allt. Första delen av två.
© 2012 Rabén & Sjögren (E-bok): 9789129685039
Utgivelsesdato
E-bok: 13. august 2012
Tagger
Over 700 000 bøker
Eksklusive nyheter hver uke
Lytt og les offline
Kids Mode (barnevennlig visning)
Avslutt når du vil
For deg som vil lytte og lese ubegrenset.
1 konto
Ubegrenset lytting
Lytt så mye du vil
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
For deg som ønsker å dele historier med familien.
2-3 kontoer
Ubegrenset lytting
Lytt så mye du vil
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
2 kontoer
289 kr /månedFor deg som lytter og leser av og til.
1 konto
20 timer/måned
Lytt opp til 20 timer per måned
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
Kos deg med ubegrenset tilgang til mer enn 700 000 titler.
Norsk
Norge