En efterlängtad semesterresa till Malaysia får en dramatisk start när sonen kidnappas vid bagagebandet mitt framför ögonen på sina föräldrar. Här startar en actionfylld och brutal jakt efter sonen genom okänd terräng och över landsgränser.
Parallellt med jakten får vi lära känna den fattiga Layla som kommit från Iran till Sverige, och Ana, en högutbildad iransk kvinna från en förmögen bakgrund som har världen som akvarium. Dessa kvinnor är okända för varandra. Under historiens gång får vi lära känna dem och deras kamp för att skydda det man älskar mest. Berättelserna som sakteligen vävs samman är fyllda med spänning, dramatik, känslor och moraliska dilemman.
Kvinnornas kärlek till sina barn drar fram krafter ur dem som gör att de kan klara av i stort sett vad som helst. Och under vissa omständigheter förändrar den urkraften människan i grunden.
© 2025 Vibery Audiobooks (Lydbok): 9789190085196
Utgivelsesdato
Lydbok: 5. juli 2025
Tagger
Over 700 000 bøker
Eksklusive nyheter hver uke
Lytt og les offline
Kids Mode (barnevennlig visning)
Avslutt når du vil
For deg som vil lytte og lese ubegrenset.
1 konto
Ubegrenset lytting
Lytt så mye du vil
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
For deg som ønsker å dele historier med familien.
2-3 kontoer
Ubegrenset lytting
Lytt så mye du vil
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
2 kontoer
289 kr /månedFor deg som lytter og leser av og til.
1 konto
20 timer/måned
Lytt opp til 20 timer per måned
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
Kos deg med ubegrenset tilgang til mer enn 700 000 titler.
Norsk
Norge