Det är i en kall februari månad 1931 som Karla föds. Hennes mamma Lotta har ingen tanke på att bli mor och någon far finns inte med i bilden. Istället blir hon satt i fosterfamilj. Karlas fostermor tror på en sträng uppfostran där både hårda ord och slag kan användas och det blir stundtals svåra år för Karla, även om hennes fostermor vill väl.
Så en dag kommer Lotta, hennes biologiska mor, tillbaka. Hon har nu en ring på vänsterhanden och vill så gärna ha med sig Karla hem till sig. För Karla blir denna, för henne okända, kvinnas besök början på en splittrad tillvaro.
Alice Hulting (1912-1995), pseudonym för Edith Nilsson, var en svensk författare som under sin livstid skrev ett tiotal böcker. Innan hon började med sitt skrivande arbetade hon dock länge som piga. Hennes debutroman, Byns sista piga, är mycket baserad på egna upplevelser och även andra delar av hennes författarskap beskriver liknande miljöer på den skånska landsbygden.
© 2020 SAGA Egmont (E-bok): 9788726320381
Utgivelsesdato
E-bok: 1. januar 2020
Over 900 000 lydbøker og e-bøker
Eksklusive nyheter hver uke
Lytt og les offline
Kids Mode (barnevennlig visning)
Avslutt når du vil
For deg som vil lytte og lese ubegrenset.
219 kr /måned
Lytt så mye du vil
Over 900 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
For deg som ønsker å dele historier med familien.
Fra 289 kr /måned
Lytt så mye du vil
Over 900 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
289 kr /måned
For deg som lytter og leser av og til.
149 kr /måned
Lytt opp til 20 timer per måned
Over 900 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
For deg som lytter og leser ofte.
189 kr /måned
Lytt opptil 50 timer per måned
Over 900 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil