Om sprog

0 Recensioner
0
Episod
73 of 142
Längd
53min
Språk
Danska
Format
Kategori
Fakta

Hvordan udtaler man Hermès? Skal man sige ciao og buongiorno, når man er i Italien? Må man bruge engelske ord på dansk? Og skal man rette sin kæreste, når hun siger, at en person er en hård snegl?

Sprog skaber virkeligheden, og det er lige netop det, 'Arbejdstitel' handler om i dag. Om den måde, vi taler på, om at tale lokale sprog, når man rejser, om at være god til sprog og om at kunne inspirere andre med den måde, man fortæller historier på.

Det faste segment Overvurderet/Undervurderet er naturligvis også på plads, og her bliver fænomener som business class på fly, at løbe i bar overkrop og at indlede en samtale med nabobordet på en restaurant endevendt. En lytter vil også gerne vide, om det er overvurderet eller undervurderet at løbe en tur i bar overkrop, og det får de to værter op i det røde felt.

Dette afsnit af Arbejdstitel er bragt i samarbejde med HelloFresh. HelloFresh er velsmagende og lækre måltidskasser, der gør din hverdag meget nemmere. Brug koden ARBEJDSTITEL og få 1.245 kr. rabat på de første fem måltidskasser.


Lyssna när som helst, var som helst

Kliv in i en oändlig värld av stories

  • 1 miljon stories
  • Hundratals nya stories varje vecka
  • Få tillgång till exklusivt innehåll
  • Avsluta när du vill
Starta erbjudandet
SE - Details page - Device banner - 894x1036

Andra podcasts som du kanske gillar...