Romane
”Den mest produktive och mest välgörande författaren någonsin” Stephen Fry
P.G. Wodehouse (1881–1975) har kallats världens populäraste humorist. Hans fristående böcker om den vise betjänten Jeeves och den odräglige arbetsgivaren Wooster har blivit särskilt älskade.
I Allright, Jeeves! vill Bertie Wooster för en gångs skull hjälpa sina vänner utan att be om Jeeves goda råd. Framgången blir måttlig. Istället för att ordna så att Gussie Fink-Nottle kan förlova sig med sin älskade Madeline Bassett är det plötsligt Bertie som förlovats med henne. Vad Bertie än sedan tar sig till ökar bara kaoset och kulminerar i Gussies högtidstal i byskolan som skådespelaren Stephen Fry dubbat till ”det enskilt roligaste stycket som skrivits på engelska språket”. Därefter finns inget annat att göra än att hoppas att Jeeves kan rycka in innan det är för sent.
Allright, Jeeves! utkom 1934 och har korats till ”Bästa komiska boken av en engelsk författare” i en offentlig omröstning på nätet. Här återutges den i Birgitta Hammars briljanta översättning och med ett nyskrivet förord av Johan Hakelius, ledamot av Wodehouseakademien.
”Ingen boksamling, oavsett storlek, bör vara utan ett välanvänt exemplar av Allright, Jeeves!” John Le Carré
P.G. Wodehouse (1881–1975) har kallats världens populäraste humorist. Hans fristående böcker om den vise betjänten Jeeves och den odräglige arbetsgivaren Wooster har blivit särskilt älskade.
© 2026 Legenda förlag (E-Book): 9789190107362
Übersetzer:innen: Birgitta Hammar
Erscheinungsdatum
E-Book: 6. November 2026
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
8.90 € /Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.
18.90 € /Monat
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich