Zurück zum Alltag. Nicht zur Realität.

6 Monate unbegrenzt hören zum halben Preis oder 20 Stunden für 2€ im Monat?

Der Sommer ist vorbei, der Trott ist zurück. Aber zwischen Pendeln, Meetings und Einkaufsliste passt immer eine Geschichte. Mit Unlimited entkommst du 6 Monate lang zum halben Preis, mit Basic (bis zu 20 Std./Monat) 2 Monate für nur 2€. Keine Mindestlaufzeit, jederzeit kündbar.

Jetzt Angebot wählen

Flickan som lekte med elden

Ausgaben

8

7407 Bewertung

4.6

Serie

2 von 11

Dauer
20 Std 51 Min
Sprache
Schwedisch
Format
Kategorie

Krimis

"Det finns inga oskyldiga. Däremot finns det olika grader av ansvar." Lisbeth Salander

Den andra boken i Stieg Larssons Millenniumserie, succéfenomenet som sålt 100 miljoner exemplar världen över.

En journalist och hans researchpartner hittas mördade och allt pekar på att Lisbeth Salander är skyldig till morden. Mikael Blomkvist misstänker att dödsfallen är kopplade till en traffickingoperation som leds av den ökände gangstern ‘Zala' - och att man försöker sätta dit Salander.

En rad dramatiska händelser får Lisbeths mörka förflutna att göra sig påmint, och hon bestämmer sig för att göra upp med det förgångna en gång för alla. Hon ska straffa dem som förtjänar att straffas.

Stieg Larssons tre romaner i Millenniumserien har för alltid gjort avtryck i spänningslitteraturen. Stieg Larsson avled 2005 och hann inte uppleva den globala succé böckerna gjort, med miljontals läsare som tagit Blomkvist och Salander till sina hjärtan.

"Allt som imponerade i debuten är intakt också i uppföljaren: den skickliga personskildringen, den vassa dialogen, samhällskritiken, humorn och den sanslöst spännande intrigen." - Svenska Dagbladet

"Det är både roligt och snyggt. Lisbeth Salander är den coolaste av hämndänglar, på rymmen ur Storebrors hus." - Aftonbladet

"Lisbeth Salander är en av de mest originella och minnesvärd thrillerhjältarna på senare tid." - The New York Times (US)

© 2007 Norstedts (Hörbuch): 9789173133609
© 2009 Norstedts (E-Book): 9789113029030

Erscheinungsdatum

Hörbuch: 21. August 2007
E-Book: 5. November 2009

Andere Ausgaben

Wähle dein Abo-Modell

  • Über 600.000 Titel

  • Lade Titel herunter mit dem Offline Modus

  • Exklusive Titel und Storytel Originals

  • Sicher für Kinder (Kindermodus)

  • Einfach jederzeit kündbar

Am beliebtesten!

Unlimited

Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.

18.90 € /Monat

  • 1 Konto

  • Ohne Stundenlimit

  • Jederzeit kündbar

  • Wechsel zu Basic jederzeit möglich

Angebot jetzt aktivieren

Basic

Für alle, die gelegentlich hören und lesen.

8.90 € /Monat

  • 1 Konto

  • 20 Stunden/pro Monat

  • Jederzeit kündbar

  • Abo-Upgrade jederzeit möglich

Angebot jetzt aktivieren

Anderen gefällt...