Tritt ein in eine Welt voller Geschichten
En seriemördare härjar fritt, ett monster med total brist på empati som njuter av att höra kvinnor lida. En Hedonist. Kriminalkommissarie Per Karlsson leder rikspolisens nya seriemordsgrupp RKMS. Men arbetet går långt ifrån smidigt när olika generationer av poliser måste arbeta tillsammans över regiongränserna. Under tiden fortsätter kvinnor att dö medan mördaren fortsätter att leva ut sina fantasier.
Trilogin om kriminalkommissarie Per Karlsson är en serie av tre olidligt spännande romaner som var och en handlar om en av de vanligaste typerna av seriemördare som finns idag. Men också om de poliser som jagar dem, rikspolisens seriemordsgrupp RKMS.
Michael Swidén är en svensk författare och IT-tekniker bosatt Halmstad. I maj 2015 blev han av med sitt jobb, och började skriva parallellt med sökandet efter en ny arbetsplats. Resultatet blev en ruggigt spännande trilogi om seriemördare.
© 2018 SAGA Egmont (Hörbuch): 9788711928356
© 2019 SAGA Egmont (E-Book): 9788726170351
Erscheinungsdatum
Hörbuch: 1. Februar 2018
E-Book: 25. März 2019
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten
1 Konto
Unbegrenzter Zugriff
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
1 Konto
20 Stunden/pro Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Deutsch
Deutschland