Tritt ein in eine Welt voller Geschichten
Det blåser kring K G Hammar. Sverige har sedan 1997 en ärkebiskop som väcker riktigt starka känslor. Han stödde den kontroversiella utställningen Ecce Homo, vilket fick påven att ställa in ett planerat Sverigebesök. Han har uttalat sig för homosexuellas rätt till äktenskap. Han har kritiserat USA:s Irakkrig. Han har kallats vänstermegafon av förre moderat-ledaren Bo Lundgren. Som Svenska kyrkans högste representant har K G Hammar tagit alltför tydlig ställning, säger man. Samtidigt heter det att han är för otydlig i de centrala trosfrågorna. Man måste tro helt och fullt på Bibelns ord, tro att jungfrufödseln och uppståndelsen är bok-stavligt talat sanna. Men Hammar vägrar se tron som ett bilprovningsprotokoll där man ska pricka av 30 punkter för att få köra vidare bakom registreringsskylten »kristen«. Hans väg är radikalt annorlunda, den leder inåt, mot det han själv kallar det mystiska.
I denna bok möter vi ärkebiskopen i helfigur i öppenhjärtiga samtal med författaren och journalisten Ami Lönnroth som i många år skrivit om livsåskådningsfrågor, bland annat som redaktör för SvD:s Idag-sida. “Jag har inte sanningen, jag söker den” är en bok inte bara för aktivt troende utan i lika hög grad för sökare och agnostiker. För alla som funderar kring de stora livsfrågorna. »Den längsta resan är resan inåt«, som ärkebiskopens stora förebild Dag Hammar-skjöld har sagt.
KG Hammar är ärkebiskop sedan 1997 och har profilerat sig som en engagerad samhällsdebattör. Han har tidigare utgivit en rad böcker, senast Ecce Homo (2000). Ami Lönnroth Ami Lönnroth Ami Lönnroth Ami Lönnroth Ami Lönnroth är författare till den uppmärksammade Maskrosbarnen och är verksam som författare och journalist sedan 60-talets början, bl.a. på Svenska Dagbladet.
© 2011 Ordfront (E-Book): 9789174413199
Erscheinungsdatum
E-Book: 13. Januar 2011
Tags
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.
1 Konto
Unbegrenzter Zugriff
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
1 Konto
20 Stunden/pro Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Deutsch
Deutschland