
Die Osterüberraschung, die du nicht erwartet hast.
Tauche ein in eine Welt mit über 600.000 Hörbüchern und E-Books – völlig kostenlos, für 3 Monate. Ohne Bindung, jederzeit kündbar.
Jetzt starten – 90 Tage kostenlosRomane
Folkmordet i Rwanda 1994 skördade 950 000 offer. På tre månader. Barn, kvinnor och män från tutsibefolkningen höggs skoningslöst ner med machete eller brändes inne i regelrätta massakrer, pådrivna av hutustyret. I Lejonmyran skildrar Lars Arrhenius, som tillbringade sin barndom i Rwanda och Burundi, folkmordet inifrån med hjälp av två kvinnoöden: Tzia, hans älskade barnflicka som mördades tillsammans med sin familj, och Christine, vännen från barndomen, som överlevde dödandet och var med och byggde upp det civila Rwanda igen.
Lars Arrhenius, f. 1964, är jurist, verksam som Diskrimineringsombudsman, DO. Han har drivit egen advokatbyrå, inriktad på mänskliga rättigheter, suttit i styrelsen för UNICEF, varit ordförande för ECPAT, generalsekreterare för antimobbningsorganisationen Friends och arbetat internationellt som chef för biståndsorganisationen Läkarmissionen. Lars sitter även i styrelsen för Equinet som är ett europeiskt nätverk för likabehandlingsorgan.
© 2026 Kaunitz-Olsson (Hörbuch): 9789189924840
Erscheinungsdatum
Hörbuch: 27. März 2026
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.
18.90 € /Monat
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
8.90 € /Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich