Tritt ein in eine Welt voller Geschichten
Författaren återser sin mamma efter femton år. Modern har drabbats av demens, och deras gemensamma historia är på väg att försvinna. I dotterns försök att återskapa det förflutna väcks minnet av en resa till Libyen.
Under 1980- och 90-talen anordnade Svensk-libyska vänskapsföreningen ett antal resor till Libyen, där besökarna fick lära sig om Khadaffis ideologi. Hur kunde så många lockas att delta i dessa indoktrineringsläger? Och hur hamnade hon själv där?
Minnets labyrint är en dokumentärroman om en företeelse som fallit i glömska. Med hjälp av sina egna och andras minnen, filmer och böcker skriver Wanda Bendjelloul fram en berättelse om världspolitik och minnets tillförlitlighet.
Wanda Bendjelloul (född 1975) är journalist och författare. Hon debuterade 2021 med den kritikerrosade Dalenglitter: En roman om hårt arbete.
© 2024 Weyler Förlag (E-Book): 9789127185371
Erscheinungsdatum
E-Book: 27. September 2024
Tags
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.
1 Konto
Unbegrenzter Zugriff
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
1 Konto
20 Stunden/pro Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Deutsch
Deutschland