Monte Cassino, det heliga berget norr om Neapel, har blivit en av de allra viktigaste försvarspositionerna för den tyska krigsmakten. När de allierade trupperna går till angrepp kommer order från Hitler: de tyska positionerna måste försvaras till varje pris, och förlorade positioner ska återtas genom motattack. Sven Hassel och de andra soldaterna i det 27:e straffregementet har tidigare stridit vid östfronten, och befinner sig nu mitt i stridseldarna i ett av andra världskrigets allra blodigaste slag. De har lyckats överleva östfrontens förödande strider, men de vet att deras tur inte kan vara för evigt.
Sven Hassel-serien
”Monte Cassino” är den sjätte delen i serien om Sven Hassel och de andra soldaterna i det 27:e straffregementet. Hassels böcker följer en sammansvetsad grupp soldater som alla tvångskommenderats till tyska armén, och som tvingas kämpa i ett krig som ingen av dem tror på.
Sven Hassel är pseudonym för den danska författaren Børge Willy Redsted Pedersen (1917–2012), som under andra världskriget verkade för den tyska sidan. Pedersen menade att hans böcker är baserade på egna upplevelser från kriget, men det är något som har ifrågasatts av både journalister och historiker. Få författare har som Hassel så närgånget och med en så bister realism fångat andra världskrigets brutala verklighet och soldaternas illusionslösa, grovkorniga humor.
"I nivå med Homeros skildring av det trojanska kriget"
– Neue Zeitung, Tyskland
© 2016 Saga Egmont (Hörbuch): 9788711655160
© 1965 MHA Books (E-Book): 9788791466397
Erscheinungsdatum
Hörbuch: 13. Mai 2016
E-Book: 1. Januar 1965
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
8.90 € /Monat
1 Konto
20 Stunden/pro Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.
18.90 € /Monat
1 Konto
Ohne Stundenlimit
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich