Tritt ein in eine Welt voller Geschichten
När familjen Månsson bestämmer sig för att bygga ett båthus på sommaridyllen Svartnö, räknar de inte med att snubbla över ett tio år gammalt mysterium. En brevduva med ett kryptiskt meddelande hittas, och snart är varje familjemedlem involverad i sökandet efter mannen som släppte duvan ett drygt decennium tidigare.
Stegvis luckrar de upp en fascinerande historia, alltmedan båthusbygget fortskrider och familjen får tillökning. Hemligheter avslöjas, band stärks och läsaren får ta del av en berättelse belamrad med gåtor, familjär värme och humor.
”Revansch” är den tredje fristående delen i den härliga mysdeckarserien om Axel Månsson.
Sture Torngren (född 1945) är en svensk författare och motorfantast från norra Stockholm. Han har beskrivits som en av de mest inflytelserika personerna inom svensk Hot Rod-kultur, och hans motorintresse märks tydligt i hans böcker. 1977 grundade han Wheels Magazine och han har även tjänstgjort som redaktör för tidskriften Colorod.
© 2024 SAGA Egmont (E-Book): 9788727135779
Erscheinungsdatum
E-Book: 12. Juni 2024
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
7.90 € /Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.
18.90 € /Monat
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Deutsch
Deutschland
