Geschichten für alle

Wähle aus über 600.000 Hörbüchern und E-Books. Schon ab 8,90 € im Monat. Jederzeit kündbar.

Abonniere jetzt

Samlaren

Ausgaben

3

34 Bewertung

3.8

Sprache
Schwedisch
Format
Kategorie

Romane

»Inte en falsk ton. Vilken sida som helst i den här boken duger som bevis på att John Fowles är en berättarkonstens mästare.« | The New York Times

Frederick Clegg är en fattig kontorist och enstöring, som samlar på fjärilar och gillar att fotografera. Och han är besatt av Miranda Grey, en ung konstskolestudent, tillhörande en klass Clegg finner ointaglig - han har aldrig vågat tilltala henne, men har länge observerat henne på avstånd. En dag vinner Clegg högsta vinsten på tipset och blir rik. Han köper sig ett ensligt hus, som han gör ensligare genom att avspisa alla nära grannar. Hit kidnappar han Miranda Grey, låser in henne i källaren. Med tiden ska hon lära sig älska honom, tänker sig Clegg. John Fowles debutroman Samlaren [The Collector, 1963] är lika hisnande spännande som originellt berättad. En av 1900-talets stora brittiska klassiker, som nu åter görs tillgänglig på svenska. I översättning av Torsten Blomkvist.

JOHN FOWLES [1926-2005] var en brittisk författare. Han debuterade 1963 med romanen Samlaren [The Collector] som blev en omedelbar succé i den engelskspråkiga världen, och som flerfaldigt filmatiserats, dramatiserats, samt inspirerat artister som The Jam och Morrissey. Fowles stora internationella genombrott kom med Illusionisten [1965; reviderad 1977] och Den franske löjtnantens kvinna [1969], som - liksom Samlaren - sålt i miljontals exemplar världen över. Illusionisten och Samlaren inleder Modernistas nyutgivning av John Fowles.

»Få saker kan få en läsare att uppskatta sin tid mer än John Fowles Samlaren från 1963. Svart, hemsk, klaustrofobisk - en roman som framtvingar en stor tacksamhet över att bara kunna röra sig fritt.« | The Guardian

»Superb debutroman. Sällan har ondska skildrats med en sådan skärpa.« | Time

© 2020 Modernista (E-Book): 9789177811886

Übersetzer:innen: Torsten Blomkvist

Erscheinungsdatum

E-Book: 2. Januar 2020

Tags

    Andere Ausgaben

    Wähle dein Abo-Modell

    • Über 600.000 Titel

    • Lade Titel herunter mit dem Offline Modus

    • Exklusive Titel und Storytel Originals

    • Sicher für Kinder (Kindermodus)

    • Einfach jederzeit kündbar

    Basic

    Für alle, die gelegentlich hören und lesen.

    8.90 € /Monat

    • 1 Konto

    • 20 Stunden/pro Monat

    • Jederzeit kündbar

    • Abo-Upgrade jederzeit möglich

    Angebot jetzt aktivieren
    Am beliebtesten!

    Unlimited

    Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.

    18.90 € /Monat

    • 1 Konto

    • Ohne Stundenlimit

    • Jederzeit kündbar

    • Wechsel zu Basic jederzeit möglich

    Angebot jetzt aktivieren

    Anderen gefällt...