Tritt ein in eine Welt voller Geschichten
Romane
Seklet har fortfarande inte satt sig. Det är tidigt 1900-tal i en liten fabriksort nära Stockholm. Familjen är på väg att sälja huset på landet och botanikern Isabell har inte bekantat sig med stadslivet ännu. Som forskare är hennes arbetssituation osäker, man vet aldrig när nästa projekt dyker upp. För många andra på orten är det arbete i fabrik som gäller. Men för vissa lockar livet på sjön ... att uppleva det stora äventyret ombord på ett skepp.
"Skeppet Saga" är ett tidsdokument över livet i en liten fabriksort men skildrar också drömmen om livet på havet. Boken innehåller, förutom den skönlitterära berättelsen, en autentisk dagbok skriven av en matros 1896.
Inga Lena Larsson (1907-1987) var en svensk författare. Hennes bakgrund låg inom olika tjänsteyrken och när hon sedan sadlade om till författare var hon främst verksam inom arbetarlitteraturen. Hennes fokus låg på unga flickors första stapplande steg inom arbetslivet.
© 2022 SAGA Egmont (E-Book): 9788728451236
Erscheinungsdatum
E-Book: 29. November 2022
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten
1 Konto
Unbegrenzter Zugriff
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
1 Konto
20 Stunden/pro Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Deutsch
Deutschland