Hören und Lesen

Tritt ein in eine Welt voller Geschichten

  • Mehr als 600.000 Hörbücher und E-Book
  • Jederzeit kündbar
  • Exklusive Titel und Originals
  • komfortabler Kinder-Modus
Abonniere jetzt
se-device-image-1200x1200
Cover for Skepticism
Sprachen
Schwedisch
Format
Kategorie

Sachbuch

Filosofiprofessor Henrik Lagerlund presenterar här den första fullständiga exposén över filosofihistoriens kanske mest berömda problemställning: skepticismen.

Som den första boken i sitt slag går den igenom den filosofiska skepticismens inflytande från rötterna i pyrrhonismens och den mellersta akademins skolor under hellenismen, till dess utveckling via den latinska, arabiska och grekiska medeltiden till Descartes metodologiska tvivel, som markerar startskottet för den moderna filosofin. Humes skepticism och de försök att överkomma den som genomsyrar Reid, Shepherd och Kants filosofi leder via en översikt av 1900-talets skeptiker, med G.E. Moore och Ludwig Wittgenstein som främsta företrädare, fram till en genomgång av skepticism i nutida filosofi.

Vad kan vi lära oss av skepticismen idag? Övertygande påvisar Lagerlund hur denna levande tanketradition fortsätter att göra sig gällande, både inom och utanför den filosofiska disciplinen. I ljuset av samtida problem som den vetenskapliga replikationskrisen och vår tids växande kunskapsresistens framträder skepticismen som en ödesfråga.

© 2022 Fri Tanke Förlag (E-Book): 9789189526877

Erscheinungsdatum

E-Book: 30. Juni 2022

Wähle dein Abo-Modell

  • Über 600.000 Titel

  • Lade Titel herunter mit dem Offline Modus

  • Exklusive Titel und Storytel Originals

  • Sicher für Kinder (Kindermodus)

  • Einfach jederzeit kündbar

Am beliebtesten!

Unlimited

Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.

18.90 € /Monat

  • Jederzeit kündbar

  • Wechsel zu Basic jederzeit möglich

Jetzt aktivieren: 90 Tage kostenlos

Basic

Für alle, die gelegentlich hören und lesen.

8.90 € /Monat

  • Jederzeit kündbar

  • Abo-Upgrade jederzeit möglich

Angebot jetzt aktivieren

Anderen gefällt...