Sachbuch
Filosofiprofessor Henrik Lagerlund presenterar här den första fullständiga exposén över filosofihistoriens kanske mest berömda problemställning: skepticismen.
Som den första boken i sitt slag går den igenom den filosofiska skepticismens inflytande från rötterna i pyrrhonismens och den mellersta akademins skolor under hellenismen, till dess utveckling via den latinska, arabiska och grekiska medeltiden till Descartes metodologiska tvivel, som markerar startskottet för den moderna filosofin. Humes skepticism och de försök att överkomma den som genomsyrar Reid, Shepherd och Kants filosofi leder via en översikt av 1900-talets skeptiker, med G.E. Moore och Ludwig Wittgenstein som främsta företrädare, fram till en genomgång av skepticism i nutida filosofi.
Vad kan vi lära oss av skepticismen idag? Övertygande påvisar Lagerlund hur denna levande tanketradition fortsätter att göra sig gällande, både inom och utanför den filosofiska disciplinen. I ljuset av samtida problem som den vetenskapliga replikationskrisen och vår tids växande kunskapsresistens framträder skepticismen som en ödesfråga.
© 2022 Fri Tanke Förlag (E-Book): 9789189526877
Erscheinungsdatum
E-Book: 30. Juni 2022
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
7.90 € /Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.
18.90 € /Monat
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich