Tritt ein in eine Welt voller Geschichten
Michaela von Kügelgen inleder feelgoodserien Halsterö med Sommar på Villa Hilda.
Långt ute i Stockholms skärgård ligger Halsterö. Hit kommer journalisten Thomas och den tidigare kändiskocken Louise för att jobba på pensionatet Villa Hilda. De är båda trasiga efter många motgångar och hoppas på en nystart. Men att styra upp ett sommarparadis är inte så lätt som man kunde tro, inte ens på det idylliska Halsterö.
En dag råkar Louise snubbla över en samling gamla kärleksbrev. Vem har skrivit dem, och vilken historia gömmer Villa Hilda på sin dammiga vind? Och hur ska Thomas hinna ta hand om sin demenssjuka mamma samtidigt som han styr upp ett skärgårdspensionat?
Sommar på Villa Hilda handlar om hur svårt det är att vara människa bland människor – men också om hur man med andras hjälp kan hitta tillbaka till livet. Romanen är den första i Halsteröserien. I de följande böckerna får vi läsa mer om människorna på den bildsköna ön.
© 2025 Schildts & Söderströms (Hörbuch): 9789515264053
© 2025 Schildts & Söderströms (E-Book): 9789515264046
Erscheinungsdatum
Hörbuch: 10. Juni 2025
E-Book: 10. Juni 2025
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten.
1 Konto
Unbegrenzter Zugriff
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
1 Konto
20 Stunden/pro Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Deutsch
Deutschland