Tritt ein in eine Welt voller Geschichten
Klassiker
Gunnar Ekelöf och Gunnel Bergström var ett par under några år i början av 1930-talet, då Ekelöf ännu inte debuterat som författare men börjat profilera sig som modernist i kretsen kring tidskriften Spektrum. Deras relation var komplicerad, fylld av slitningar och missförstånd.
Under dessa år skrev Ekelöf en stor mängd brev till Bergström. Breven är viktiga bidrag till den tidiga svenska modernismens känslohistoria och skildrar Ekelöfs personliga och litterära utveckling. I centrum står en kärlekshistoria som i efterhand ter sig undergångsdömd, men som samtidigt präglas av hopp, ömhet och omsorg.
Breven är utgivna av Johan Svedjedal som också skrivit en biografisk essä om Gunnar Ekelöf och kommentarer. Boken innehåller också en biografisk essä om Gunnel Bergström, skriven av Pia-Kristina Garde.
© 2021 ellerströms förlag (E-Book): 9789172476370
Erscheinungsdatum
E-Book: 11. Juni 2021
Tags
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten
1 Konto
Unbegrenzter Zugriff
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
1 Konto
20 Stunden/pro Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Deutsch
Deutschland