Tritt ein in eine Welt voller Geschichten
Romane
Någonting händer på den lilla ön på västkusten. Samtidigt som hundratusentals svenskar lämnar landet för att söka lyckan i väst så börjar en stadig ström migranter röra sig till den lilla gråa, karga ön utanför Sveriges västra kust. Ett bolag har köpt upp hela ön, och behöver många dugliga händer för att producera de gatstenar som säljs till stora svenska städer, men också så långt i fjärran som Argentina och Cuba.
En av delägarna i bolaget ser till att ett bibliotek öppnas på ön, och snart blir detta öns mötespunkt. Bibliotekarien får mer på sin lott än att ordna med böcker och undervisning, ofta dyker arbetare upp med skador som behöver ses om.
En dag sker en explosion i stenbrottet, och en arbetare blir allvarligt skadad. Han förs till ett sjukhus på fastlandet, långt ifrån sin fru och barn på ön. Bibliotekarien och frun börjar att planera hur de ska kunna få hem maken igen, mot läkarnas inrådan. Maken är ärrad, och skakad efter olyckan och att få honom tillbaka till sitt gamla jag igen blir ett svårare projekt än vad de två kvinnorna först trott.
Arne Lundgren (1925-2011) är en svensk författare med flera strängar på sin lyra. I hans stora författargärning kan räknas romaner, lyrik och ungdomsböcker.
© 2019 SAGA Egmont (E-Book): 9788726210224
Erscheinungsdatum
E-Book: 25. September 2019
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Für alle, die unbegrenzt hören und lesen möchten
1 Konto
Unbegrenzter Zugriff
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
1 Konto
20 Stunden/pro Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Deutsch
Deutschland